מטבח חוץ

כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות, הפכו מטבחי החוץ בישראל ליותר ויותר אופנתיים, וניתן לראותם בחצר, במרפסת או בגינה, של בתים רבים. מטבח חוץ, מתאים מאוד לאורח החיים הישראלי, לאקלים וכן לאופי האירוח הישראלי – ים תיכוני.

מטבח חוץ מאפשר הכנה של מזונות שונים ומגוונים, ולא רק על האש, ובעצם כל מאכל שמכינים במטבח הנמצא בתוך הבית, ניתן גם להכין בחוץ, וזאת ללא לכלוך וריחות של בישול הממלאים את הבית. אולם, חשוב לתכנן את המטבח, כך שיהיה עשוי מחומרים עמידים ואיכותיים, ואף לבחור את הציוד שתרכשו עבורו, כיוון שמיקומו מחוץ לבית, הופך אותו לפגיע למזגי אוויר שונים, שמש וגשם ואף ללחות ואבק.

אז איך מתחילים? במאמר זה ננסה לענות לכם על כל השאלות הקשורות לתחום מטבחי החוץ.

מיקום מטבח החוץ

מתחילים בלצאת לגינה או למרפסת הפרטית שלכם, להתבונן, לנסות לדמיין בעיניי רוחכם היכן המקום האידיאלי למקם את המטבח, ולשאול את עצמכם מספר שאלות.

 • מהי הדרך הטובה ביותר לחבר את המטבח לבית?
 • מאיזה חדר בבית יכנסו למטבח החוץ באופן טבעי?
 • כיצד ניתן לנצל באופן מקסימלי את המרחב הקיים?
 • היכן כדאי למקם את מרחב האכילה?
 • החיבור של מרחב האכילה למטבח החוץ, גם הוא צריך להיות נוח וטבעי, האם למקם את המטבח בצמוד לאחד הקירות החיצוניים של הבית? ועוד.

כמובן שניתן בשלב מוקדם זה, גם להתייעץ עם איש מקצוע, כגון אדריכל או מעצב נוף, שייתן לכם חוות דעת נוספת.

כיוון הרוח – גם הוא חשוב במטבח חוץ

בדיקה נוספת שכדאי לבדוק, בטרם מחליטים על מיקום מטבח החוץ, היא מהו כיוון הרוח וחוזקה, כדי שניתן יהיה לתכנן את מטבח החוץ, עם כמויות רוח קטנות.

הרוח החזקה עלולה ליצור הפרעה כשעובדים במטבח, וכאשר משתמשים במנגל, היא גם עלולה לכוון את העשן למיקומים שאינם רצויים לנו, לדוגמה לתוך הבית, למרחב האכילה ועוד.

הבטיחות במטבח החוץ

המיקום של המטבח, צריך גם להתחשב בשיקולים שונים של בטיחות. במטבח עצמו מדליקים אש, קיימות בו נקודות חשמל, ולכן צריך להרחיק אותו מפריטים שונים שעלולים להידלק, כגון מצבורי עלים, ענפים, ואף החומר ממנו עשויה ההצללה למטבח, חשוב שיהיה בטיחותי.

הצללה בקיץ ובחורף

כדי שניתן יהיה להנות ממטבח החוץ בכל ימות השנה, חשוב לבחור מקום מוצל עבור המטבח לקיץ, ומקורה מגשם בעונת החורף. הצל יכול להתקבל מעצים, הנטועים בגינה, הצל יכול להיות מוטל מהבית או צל שמקורו במספר שמשיות, פרגולה או גזיבו.

לעונת החורף, אפשר לחשוב על חימום מרחב האכילה, בתנור גז או עץ, לאירוח מושלם. חשוב שהאזור בו מבשלים יהיה מואר בצורה מספקת, כדי שניתן יהיה לארח בכל שעות היום והלילה, בנוסף, מומלץ להתקין דימרים המאפשרים שליטה מקסימלית על התאורה.

חיבור מערכת המים והחשמל למטבח החוץ

מטבח החוץ זקוק לחיבור למערכות השונות, כגון חשמל ומים, על מנת לתפקד. חשוב שהחיבורים החשמליים יהיו מוגנים למים, ומחוברים למתח גבוה, כדי שניתן יהיה להפעיל ביחד בעת הצורך, את המכשירים השונים.

בבדיקה שתערכו, בדקו היכן פרוסות המערכות השונות, והיכן נמצאות הנקודות הנוחות ביותר לחיבור המטבח, כאלו שתצטרכו לטרוח עבורם, מעט ככל האפשר, ונמצאות במיקום הנוח והמהיר ביותר, האפשרי עבורכם.

במקרה ואין נקודות חיבור מוכנות, יהיה צורך לשנות את הפריסה של המערכות השונות, כדי ליצור חיבור חבוי.

 

חומרים למטבח חוץ

ניתן לשלב את מטבח החוץ בעיצוב הכללי של הבית, עיצוב כזה יהווה המשך ישיר לכל המרחב הבייתי והחצר, ויצור מרחב אחד נעים לשהייה.

החומרים מהם עשוי מטבח החוץ, צריכים להיות עמידים ואיכותיים, כדי שיוכלו לעמוד במזגי האוויר השונים, בגשם ובשמש, ובנוסף, צריך גם לקחת בחשבון את התחזוקה של המטבח, שתהיה המינימלית ביותר.

ניתן גם לעצב את המטבח, בהתאמה לסביבה בה אתם גרים, לדוגמה באזור של הרבה צמחייה, יתאים מטבח יותר כפרי, ואילו באזור מדברי – מטבח הצבוע בצבעים, היוצרים ניגודיות לצבע החול.

מספר אפשרויות לחומרים עבור מטבח חוץ:

 • שילוב של עץ – ניתן לשלב עץ בחלקים קטנים, למען המראה הטבעי של מטבח החוץ.
 • גרניט פורצלן – הוא חומר חזק ועמיד בפני מזגי אוויר שונים, ובמיוחד בפני שחיקה, ולכן מתאים מאוד למטבח חוץ.
 • בטון – בטון כבר מזמן לא משמש רק לבנייה, וחדר גם לתחום העיצוב והאדריכלות. בטון הוא חומר מושלם לבניית מטבח חוץ, כיוון שהוא חזק, יציב ועמיד בפני כל מזגי האוויר. בטון סופח חום ולא חם כשנוגעים בו, בניגוד למשל למתכת כמו נירוסטה. אפשר להוסיף לבטון טקסטורות שונות, ולצבוע אותו בגוונים שונים, כדי שישתלב במרחב הכולל. במקרה ואתם ממקמים את מטבח החוץ בגינה, ניתן בעזרת הבטון גם ליצור משטח ריצפתי, שעליו יעמוד הכל.
 • נירוסטה – נירוסטה נותנת תחושה של מקצועיות, כיוון שמשתמשים בה במטבחים מקצועיים, והניקיון והברק של המתכת, נותן תחושה של קידמה. נירוסטה הוא החומר המועדף לבניית מטבחי חוץ מעוצבים, כיוון שהוא עמיד לזמן ארוך, איננו מתבלה, לא נרטב, ולא מחליף את צבעו במהלך השנים, ובנוסף, גם דורש תחזוקה מינימלית.

צורת המטבח חוץ

המטבח הנמצא בתוך הבית, הוא בעל גבולות טבעיים של קירות ודלת, אולם מטבח חוץ הוא מאתגר, כיוון שבמקרה ואתם מתכננים למקם אותו בחצר, אין פה באמת גבולות ברורים, כמו בתוך הבית. הצורה של האות ‘ר’ נפוצה למטבחי חוץ, והמידות שלו יהיו בין 2.40 ל- 3 מטרים, כאשר השטח המיועד להכנת האוכל יהיה בין 1 ל- 1.20 מטרים.

העמדות השונות במטבח החוץ

מטבח חוץ כמו המטבח הבייתי, צריך להיות נוח, ולהתאים לצורכי הבישול של המשפחה שלכם. חשוב לתכנן מראש היכן תמקמו את המשטחים, הכיור, הכיריים, הגריל והתנור.

אם החלטתם על מיקום של מקרר במטבח, כדאי להימנע מלהציב אותו בסמוך לתנור או לגריל, כדי שהמכשירים השונים, לא יצטרכו לעבוד קשה מידי בחימום ובקירור, ומשך חייהם לא יתקצר.

בנוסף יש צורך, בארונות אחסון אטומים בפני בעלי חיים קטנים וגדולים, הנמצאים בגינה, וכן מקום נוח להגשת האוכל המוכן. חשוב לדאוג גם למיקום פחי אשפה, או מרכז מחזור, נייר מגבת ומגבות וחומרי ניקיון שונים.

בואו נתעכב על הכיור

הכיור שתבחרו עבור מטבח החוץ, צריך להיות עשוי מחומרים איכותיים, גדול מספיק, וניתן להוסיף לו אף ברז שנשלף, ובצורה זו, לאפשר לעצמכם טווח של תנועה יותר רחב.

בנוסף, אפשר גם למקם מספר כיורים במרחב של המטבח, לנוחות מקסימלית, באופן זה מייעדים את אחד הכיורים לשטיפה של הכלים, ואת השני לשטיפת המזון.

לא על הגריל לבדו

אחד מהמתקנים החשובים ביותר במטבח החוץ, הוא ללא ספק הגריל. חשוב לוודא שהגריל שאתם רוכשים עמיד במזגי אוויר שונים, ועשוי מחומר שאינו מחליד. הבחירה היא בין גריל של פחמים לבין גריל על חשמל, לא משנה באיזה תבחרו, העיקר שיגיע עם תעודת אחריות לכמה שנים.

מקרר החוץ

במקרה והחלטתם להוסיף למטבח החוץ שלכם גם מקרר חוץ, חשוב לבחור במקרר עמיד ואיכותי, שמסוגל לפעול גם בטמפרטורות גבוהות במיוחד של קיץ ישראלי, ובמזג אוויר גשום ולח של החורף.

המקרר עצמו צריך להיות עשוי מנירוסטה אל חלד, לבודד בצורה איכותית, ובעל ווסת איכותי של טמפרטורות, המאפשר עבודה גם בעומס חום גבוה. בנוסף למקרר הרגיל, ניתן לרכוש גם מקרר למשקאות קלים.

הכיריים

הכיריים הממוקמות בחוץ, צריכות להיות יציבות ורחבות, ועשויות מחומר אל חלד, בזמן שהן לא בשימוש, רצוי שיהיה להן מכסה כדי לכסות אותן.

תוספות למטבח החוץ

קיים מגוון גדול של ציוד ומכשירים שונים, אותם ניתן להוסיף למטבח החוץ, אולם חשוב לזכור כי הציוד שתרכשו, ימוקם מחוץ לבית, ולכן צריך להיות עמיד יותר, ולהתחשב בכך בעת הקנייה.

תוספות שונות למטבח החוץ, יכולות להיות:

 • בר נייד של משקאות
 • מדפי הגשה על גלגלים שניתן לנייד מהמטבח למרחב האכילה בנוחות
 • תנור פיצה או טאבון
 • מעשנת
 • מכונת קרח
 • מתקנים כגון פלאנצ’ה
 • מתקן למזיגה של בירה
 • ועוד ככל העולה על דמיונכם

סקר מחירים למטבחי חוץ

קיימות חברות רבות המייצרות מטבחי חוץ מעוצבים, שגם יעזרו לכם לבחור ולתכנן את הפריטים המתאימים עבורכם, בשטח שבחרתם עבור המטבח. לכן בטרם רוכשים מטבח, חשוב לערוך סקר שוק, ולברר חומרים ומחירים. כדאי לבדוק את אמינותן של החברות, האם הם נותנות אחריות על הרכישה ולכמה זמן. חשוב לוודא שהמחיר המוצע על ידי החברה, הוא זה הכולל את הובלת המטבח, ואת ההתקנה שלו אצלכם.

החברות המובילות בארץ למטבחי חוץ

בחלק זה נביא בפניכם מספר חברות, המסייעות בכל התהליך של תכנון מטבח החוץ, מההתחלה ועד הסוף. כלומר החברות עוזרות בתכנון המטבח, בהקמה שלו, ובעיצובו – וכל זה, בצורה המותאמת לכם באופן אישי:

חברת Alumex

החברה מתמחה, בייצור של מטבחי חוץ העשויים אלומיניום, על פי תוכנית מותאמת אישית או לפי דגמים עם מחיר קבוע.

הייצור של המטבחים מתקיים בארץ, והם בעלי פיתוח מיוחד, המאפשר מטבח פרקטי ונוח, ברמת מטבח הפנים, וכולל אפשרויות רבות של עיצוב. המטבח שמציעה החברה, מתאים לשימוש בחצר, בגינה או במרפסת.

אלומיניום הוא החומר המרכזי, ממנו עשויים מטבחי החוץ של החברה, שהוא חומר איכותי, בעל חיים ארוכים, גם בתנאים הקיימים בחוץ. הארונות של המטבח עשויים מאלומיניום יצוק, וחזית הארונות עשויה מ- HPL, שהוא לוח העשוי מדפים הנכבש בלחץ רב, בתוספת של מסגרת מאלומיניום.

לחברה צוות מומחים, שיכול לעזור לכם לבחור את הדגם שמתאים עבורכם, מבין הדגמים הקיימים בקטלוג הקיים לחברה. דגמי המטבח קיימים במידות מסוימות, וכוללים אביזרים נוספים הדרושים למטבח החוץ, כגון: הכיור, ברז, כיריים, משטחי עבודה ועוד. כל דגם הוא בעל מחיר מסוים, ואפשר להתאים אותו לסוגים שונים של מטבחי חוץ.

האפשרות הנוספת הקיימת, היא עיצובו של מטבח החוץ בהתאמה ללקוח ומשפחתו. לאחר שצוות החברה, מקבל את מידות המרחב בו עומד המטבח לקום, הוא מתכנן את המטבח ביחס למידות, ולכל המוצרים אותם רוצה הלקוח להוסיף. החברה מספקת את המטבח בתוך 21 יום, ונותנת גם 7 שנים של אחריות.

חברת Dream Garden

החברה מתמחה בהתאמת המטבח לצרכיו של הלקוח. צוות החברה מגיע לבית, מתרשם מהשטח המיועד למטבח, מבין את צרכיו ורצונו של הלקוח ומתחיל בתכנון. הצוות גם יכול לעזור בבחירת האביזרים למטבח, על פי מגבלות התקציב.

הייחודיות של החברה היא בשימוש במוצרים איכותיים מאוד, שלהם אחריות לשנים רבות. הארונות עצמם מיוצרים בארץ, והלקוח יכול לבחור איזה חיפוי הוא מעדיף: אלומיניום, בטון, למינם ועוד.

החברה גם מציעה את כל המכשירים הנלווים למטבח החוץ, כגון: גריל, מקרר, טבון ועוד. בנוסף, מלווה החברה כאלו המעוניינים לבנות את המטבח לבד, ורוצים רק את המכשירים השונים למטבח. בחברה ישנו דגש רב, על איכות השירות והזמינות ללקוחות. זמני אספקת המטבח נעים בין חודש אחד ל- 3 חודשים, האחריות רחבה מאוד ועל חלק מהמוצרים, אף ישנה אחריות לכול החיים.

חברת גנץ קונקריט

החברה מתמחה במטבחי חוץ העשויים מבטון, שלהם יתרונות רבים: הבטון אינו מתחמם כמו נירוסטה, אפשר לעצב אותו בדוגמאות שונות, ואף לתת לו גוונים שונים.

בנוסף, אנשי המקצוע בחברה, יכולים לפרק את כל המטבח כולו, ולהרכיב אותו שוב במידת הצורך. לחברה גם מגוון אביזרים וציוד נוסף, למטבחי חוץ.

חברת וינטר מכשירי גז

החברה מייצרת מטבחי חוץ מיוחדים מנירוסטה, המיועדים עבור לקוחות המבינים בתחום הבשר, ועל פי הזמנה. מנהל החברה מגיע באופן אישי, למרחב המיועד להקמת המטבח, כדי לתכנן אותו.

נירוסטה היא חומר המתאים לשהייה בחוץ במזגי אוויר שונים, בחום ובלחות. חלק מהמכשירים מיוצרים על ידי החברה בארץ וחלק מיובאים מחו”ל, בעיקר מספרד ואיטליה. החברה מתמחה בייצור מטבחים של יחידה אחת, והיא מותקנת בבית הלקוחות על ידי החברה, גם אם יש צורך בהרמתה לגובה רב.

חברת רוקח מוצרי להבה

חברת רוקח אינה מייצרת מטבחים, אולם יש לה מגוון עשיר של קמינים, גריל פחם או חשמלי, מעשנת, טבון ועוד. החברה מספקת מוצרים איכותיים, והמעשנת המומלצת ביותר מבית רוקח היא “קאמדו”, בעלת עיצוב מיוחד, ומשך בערה ארוך במיוחד, ללא תחזוקה מיוחדת או תוספת של פחמים. ניתן לבשל בה הכול, בשר, ירקות, ומאפים שונים.

מעשנות הפלט שמשווקת החברה, מופעלות על ידי כפתור, ואינן פולטות כמעט עשן. המעשנות יכולות לנטר את הטמפרטורה שלהן כל הזמן, ומווסתות את עצמן בהתאם לחום הרצוי, ובנוסף יש להן גם מנגנון אוטומטי של הזנה בחומרי בעירה. החברה גם מציעה טבונים שונים למטבחי חוץ, כאשר הייחודי מבניהם, הוא טבון FORNO העשוי מיציקה של ברזל ומגיע אלינו מדנמרק. התקנת הטבון פשוטה, הוא קל משקל, וניתן למיקום על סוגי משטחים שונים.

חברת OTTO WILDE הגרמנית

המוצרים שלהם עדיין לא נמכרים בארץ (עד כמה שידוע לנו) אבל אין ספק שמטבח החוץ שלהם על כל החלקים שאפשריים שבו הוא ברמה מאד גבוהה שלא רגילים אליה בארץ. 

הם קוראים לזה The Otto Platform וזה מאפשר לכם להרכיב מטבח חכם בהתאם לצרכים שלכם בעזרת מספר לא קטן של חלקים שונים אשר מתחברים יחדיו בקלות וככה זה יכול להיראות…

כשהכל בעצם התחיל מהגריל החכם שלהם, OTTO WILDE G32.

המחיר של מטבח חוץ

המחיר של מטבחי חוץ, מורכב ממספר גדול של מוצרים שונים ומכשירים, ותלוי מה מהם נחוץ עבורכם, בנוסף גם גודלם של המטבחים משתנה, ואף החומר ממנו הם עשויים.

לכן באופן כללי ביותר, ניתן לומר כי מחירם של מטבחי חוץ נע בין 10,000 ל- 15,000 למטבחים הזולים ויכול להגיע גם ל- 40,000 שקלים ואף הרבה יותר, ליקרים ביניהם.

לסיכום

כדי לתכנן מטבח חוץ, רצוי קודם כל לחשוב על המיקום הנוח ביותר למטבח, בחצר או במרפסת שלכם, לבדוק מהו כיוון הרוח וחוזקה, כיוון שרוח חזקה עלולה ליצור הפרעה כשעובדים במטבח.

המיקום של המטבח, צריך גם להתחשב בשיקולים שונים של בטיחות. כדי שניתן יהיה להנות ממטבח החוץ בכל ימות השנה, חשוב לבחור מקום מוצל עבור המטבח לקיץ, ומקורה מגשם בעונת החורף. חשוב שהחיבורים החשמליים יהיו מוגנים למים, ומחוברים למתח גבוה, כדי שניתן יהיה להפעיל ביחד בעת הצורך, את המכשירים השונים.

החומרים מהם עשוי מטבח החוץ, צריכים להיות עמידים ואיכותיים, כדי שיוכלו לעמוד במזגי האוויר השונים, ובנוסף, צריך גם לקחת בחשבון את התחזוקה של המטבח, שתהיה המינימלית ביותר.

חשוב לתכנן מראש היכן תמקמו את המשטחים, הכיור, הכיריים, הגריל, המקרר והתנור. קיימים גם מכשירים נוספים שניתן למקם במטבח, על פי העדפתכם האישית: בר משקאות, תנור פיצות, טבון, מתקן למזיגה של בירה, ועוד. חשוב לערוך סקר שוק, ולברר חומרים ומחירים, ואיזו אחריות נותנת כל חברה.

אז מה היה לנו...

משלוחים מהירים

לנקודת חלוקה או עם שליח עד הבית

שירות לפני הכל
אחריות יצרן מקורית
100% מאובטח

רכישה מאובטחת בכרטיס אשראי

משלוח לנקודת חלוקה (חינם בהזמנה מעל ₪300)

משלוח לנקודת חלוקה מתבצע עם חברת המשלוחים HFD אשר מספקות את ההזמנות לנקודות החלוקה של חברת EPOST הפזורות בכל הארץ.

ההזמנה תישלח לנקודת החלוקה הקרובה ביותר לכתובת שתזינו במהלך התשלום על ההזמנה.

וודאו שהמספר הנייד שאתם מזינים בעמוד התשלום נכון כי את העדכון על הגעת החבילה לנקודת החלוקה תקבלו בהודעת סמס.

שימו לב! במידה ואתם גרים ביישוב מרוחק ייתכן ולא תהיה נקודת חלוקה ביישוב עצמו. מומלץ לבדוק ולוודא מראש ובמידה ואין נקודת חלוקה תוכלו לרשום בהערות לאיזו נקודת חלוקה ביישוב סמוך תרצו שנשלח את ההזמנה או שתבחרו במשלוח עם שליח עד הבית.

איסוף עצמי

איסוף עצמי מתאפשר ממחסני חברת איהאוס, בכתובת תל גיבורים 5 (בית טפר), קומה 3, חדר 321, תל אביב.

ניתן להגיע לאסוף בימים ראשון עד חמישי בין השעות 9:00 עד 17:00.

ניתן להגיע עם הרכב עד לקומה 3, החניה היא חינם לשעה הראשונה ואין בעיה של חניה לצורך איסוף הזמנה.

רק לאחר שקיבלתם אישור (שיישלח במייל ובהודעת וואטסאפ) אתם יכולים להגיע בימים ובשעות שרשמנו למעלה, לציין את שמכם ואת מספר ההזמנה שלכם. 

אין צורך להודיע או לתאם הגעה לאחר שקיבלתם אישור שההזמנה מוכנה.

משלוח מהיר

רק הזמנות שבוצעו עד השעה 10:00 יסופקו לבית הלקוח באותו יום (למעט ערים שמודגשות)

הזמנות שבוצעו לאחר השעה 10:00 בימים ראשון עד רביעי יסופקו יום למחרת.

הזמנות שבוצעו לאחר השעה 10:00 ביום חמישי יסופקו ביום ראשון.

האספקה לרוב תהיה בשעות אחר הצהריים ועד שעות הערב המאוחרות!

רשימת הערים שניתן לשלוח אליהן

אבן יהודה
אביחיל
אודים
אור יהודה
אור עקיבא
אזור
אחיסמך
אירוס
אלישמע
אמונים
ארסוף
אשדוד
אשקלון
באר שבע
באר גנים
באר יעקב
בארות יצחק
בית אלעזרי
בית דגן
בית עריף
בית חנן
בית חנניה
בית נחמיה
בית יהושע
בית יצחק
בית יצחק שער חפר
בית עובד
בית עזרא
בני דרור
בני עטרות
בנימינה
בן זכאי
בני ברק
בני עייש
בצרה
בת ים
גאולים
גאליה
גבעות בר
גבעת ברנר

גבעת השלושה
גבעת חן
גבעת שמאול
גבעתיים
גדרה
גיבתון
גינתון
גליל ים
גלילות
גן יבנה
גן חיים
גני עם
גני יוחנן
גני תקווה
גנות הדר
גנות
געש
ג’סר א זרקא
גן שמואל
גת רימון
הוד השרון
הרצליה
זיתן
זכרון יעקב
חבצלת השרון (מהיום למחר)
חדרה
חולון
חיפה
חמד
חצרים
חרות
יבנה
יגור
יהוד
ינוב
ירקונה
ישרש
יקום (מהיום למחר)
כפר ביל”ו

כפר הנגיד
כפר חב”ד
כפר יונה
כפר טרומן
כפר מל”ל
כפר מעש
כפר נטר
כפר שמריהו
כפר סבא
כפר סירקין
כפר סילבר
להבים
לוד
מגשימים
מודיעין
מודיעין עילית
מכבים רעות
מזור
מזכרת בתיה
מיתר
מעגן מיכאל
מקווה ישראל
משמר השבעה
נבטים
נווה ירק
נווה ימין
נופך
נחלים
נטעים
ניצן
ניצן ב
ניצנים
ניר צבי
נס ציונה
נורדיה
נשר
נתניה
סביון
עדנים
עומר

עינת
עין ורד
עין שריד
עיינות
פרדס חנה – כרכור
פרדסיה
פתח תקווה
צופית
צורן
צור משה
קדימה
קדרון
קיסריה
קרית אתא
קרית אונו
קרית ביאליק
קרית ים
קרית מוצקין
קרית עקרון
קרית גת
ראש העין
ראשון לציון
רחובות
רינתיה
רמלה
רמת גן
רמת אפעל
רמות השבים
רמת השרון
רעננה
רשפון
שדות ים
שדה ורבורג
שדה עוזיהו
שוהם
שפיים
שתולים
תל אביב
תל יצחק
תל מונד