מעשנות בשר

להוציא את המיטב מהבשר שלכם...

אם אתם חובבי בשר ואתם רוצים לקחת את חווית הבשרים צעד אחד קדימה, מעשנת בשר היא הדבר הבא שאתם צריכים. המעשנה מאפשרת לבשל את הבשר בטמפרטורה נמוכה יחסית ולאורך זמן באמצעות עשן עדין ולא במגע ישיר עם מקור החום.

סוגי מעשנות בשר

מעשנות בשר פועלות בשיטות שונות והן מגיעות במגוון גדלים, צורות, מאפיינים ותכונות כך שבטוח תוכלו למצוא את המעשנה שתתאים בדיוק לצרכים שלכם. ניתן לחלק את עולם המעשנות ל 3 סוגים עיקריים על בסיס הצורה שלהן:

מעשנת בשר עומדת \ VERTICAL ​

מעשנת בשר עומדת או מעשנה מסוג “ארון” מקבלת את השם שלה הודות למבנה ולצורה שלה. היא מורכבת משני תאים מרכזיים: תא בעירה שנמצא בחלק התחתון ובו יימצאו כל חומרי הבעירה (עצים/פחמים) ותא עישון שיימצא בחלק העליון (מעל תא הבעירה) ואליו יוכנס הבשר בתהליך העישון. חשוב מאד שלכל תא יהיה פתח נפרד משלו.

תא העישון יכיל לרוב מספר קומות (תלוי בגודל ובגובה המעשנה) אפשר יאפשרו למקם נתחים בגבהים שונים ובמרחק שונה מתא הבעירה דבר אשר ישפיע על משך הזמן הדרוש להגעה למידת העשייה הנדרשת.

מעשנת בשר שוכבת / OFFSET ​

מעשנת בשר שוכבת גם מקבלת את השם שלה הודות למבנה ולצורה שלה אשר מזכירים מאד את הגרילים שכולם מכירים. תא הבעירה במעשנה מסוג זה נמצא בצד ופתח יציאת העשן נמצא בצד השני כך שזרימת העשן היא צידית מתא הבעירה אל פתח היציאה. 

ההפרדה בין תא הבעירה לתא העישון במעשנות מסוג זה היא לרוב הפרדה מוחלטת אשר מאפשרת רק מעבר של העשן. כמו במעשנה עומדת, גם במעשנה שוכבת הצד אשר קרוב יותר לתא הבעירה יהיה חם יותר מאשר הצד המרוחק.

מעשנת בשר ביצה / KAMADO ​

מעשנות מסוג KAMADO ידועות בצורת הביצה והן לרוב קרמיות וזאת בניגוד לסוגי המעשנות האחרות אשר לרוב עשויות מברזל. יתרונות החומר הקרמי הן שהוא מאפשר שמירת חום מעולה לאורך זמן ממושך וצריכה חסכונית בפחמים. 

בנוסף, מעשנות KAMADO הן רב שימושיות ומעבר להיותן מעשנות ניתן גם להשתמש בהן כגריל פתוח או סגור וכטאבון. הן בעלות עמידות מאד גבוהה לחום.

איך מעשנת בשר עובדת?

עיקרון הפעולה של מעשנת בשר הוא די פשוט והוא מבוסס על הפקת עשן חם שמבשל את המזון לאט, לאורך זמן עד שהוא נעשה רך ועסיסי ובעל ארומה מעושנת וטעמים ייחודיים שקשה מאד (ולרוב בלתי אפשרי) להשיג בשיטות אחרות.

אחרי שחילקנו את סוגי המעשנות לפי הצורה שלהן, האפשרות הבאה לחלוקה תהיה על בסיס מקור החום שלהן וגם פה, יש 3 אפשרויות שהן פחם, חשמל או גז.

לכל מקור חום יש את היתרונות והחסרונות שלו ומה שחשוב הוא לבחור את המקור חום אשר יתאים לכם ולצרכים שלכם.

מעשנת פחם

מעשנת פחם היא כמובן המעשנה הקלאסית והוותיקה מכולן. במעשנות עם מקור חום של פחמים מדליקים את הפחמים, מחכים שהאש (להבה) תדעך ושהפחמים רק יפיקו חום ועשן. בשלב זה אפשר ורצוי לפזר עליהן חומר בעירה כמו שבבי עץ או בולי עץ בטעמים שונים אשר מתחילים להעלות עשן שמבשל את הבשר ומעניק לו טעמים וארומה ייחודיים.

מעשנת פחם ועץ נחשבת בעיני רבים כמאתגרת ביותר וזאת מאחר שעישון מזון מחייב שמירה על טמפרטורה קבועה ולכן נדרשת התעסקות מתמדת לאורך כל זמן הבישול על מנת לשמור את מידת החום הרצויה. זאת בשונה ממעשנות אשר עובדות על גז או חשמל שמאפשרים שליטה הרבה יותר קלה על מידת החום לאורך כל זמן הבישול/עישון. תוסיפו לזה את העובדה שהתעסקות עם פחם היא לרוב מלווה בלכלכוך לא קטן תוך כדי העבודה וכמובן בסיומה ודי קל להבין למה רוב האנשים יכולים להירתע משימוש במעשנה מסוג זה.

עישון בפחם ועץ היא ללא ספק השיטה המועדפת בקרב מקצוענים וחובבי עישון מושבעים בעיקר הודות לטעם האופייני שהיא מעניקה למזון ולכן הם מוכנים להשקיע את האקסטרה מאמץ הכרוך בתפעול ובתחזוקה של מעשנת פחמים. לא בטוח שזאת המעשנה המומלצת למי שמתחיל ומחפש חיים קלים ועישון בשיטת ה”שגר ושכח”.

בסרטון הבא תראו דוגמה מעולה לאיך משתמשים במעשנת פחם.

מעשנת פלט / חשמלית

מקור החום במעשנות פלט או מעשנה חשמלית הוא גוף חימום חשמלי שמפיק את החום הדרוש לחימום חומר הבעירה. חומר הבעירה מוכנס לתוך קופסת מתכת ייעודית והוא אינו בא במגע ישיר עם גוף החימום. היתרון במעשנת פלט חשמלית הוא בעיקר בנוחות השימוש. היא מאפשרת שליטה טובה יותר בטמפרטורה, אין התעסקות עם פחמים וכל תהליך הבישול הוא קל, מהיר ונקי. מצד שני, החיסרון (שלדעת רבים לא ממש קיים) הוא שאין את הטעם הייחודי שמזוהה עם מעשנות פחם ועץ וכמובן שמעשנות חשמליות לרוב יקרות יותר ממעשנות פחם.

לחצו כאן לכל המידע על מעשנות פלט. 

הסרטון הבא מדגים איך עובדים עם מעשנה חשמלית:

מעשנה גז

מעשנות גז דומות מאד במאפיינים למעשנות חשמל רק שהן עובדות על גז בישול. במעשנות גז השליטה במידת החום לרוב פחות נוחה ממעשנת חשמל אך הרבה יותר קלה מאשר במעשנות פחם. בנוסף, נדרש בלון גז צמוד, ואחד נוסף, למקרה שהבלון המותקן מתרוקן במהלך העישון. חסרון נוסף הוא שבעישון במעשנת גז מוסיף למזון טעם לוואי וריח לא נעים שמקורו בגז הבישול.

איכות, עמידות ונוחות שימוש

את האיכות והעמידות של מעשנות בשר מודדים בעיקר לפי סוג החומר ממנו הן עשויות, עובי הדפנות ורמת הגימור.

שלושת החומרים הנפוצים למעשנות בשר הם פח, ברזל או פלדה. פח הוא כמובן החומר הפשוט ביותר שנמצא לרוב במעשנות הזולות יותר. אם אתם רוצים מעשנה איכותית שתהיה איתכם לשנים רבות מומלץ לבחור מעשנה שעשויה מפלדה עם דפנות עבות שבנוסף לכך שהן מאריכות את אורך החיים של המעשנה הן גם שומרות על חום בצורה טובה יותר ועוזרות לשמור על טמפרטורה אחידה לאורך זמן בחלל העישון.

כדי לשלוט בצורה טובה בטמפרטורה ובכמות העשן חשוב שבמעשנה יהיה מגופים מתכווננים, ושהידיות שלהן יהיו נוחות לאחיזה ולתפעול ולא יתחממו יתר על המידה. יש מעשנות בעלות דלת עם חלון זכוכית שדרכו ניתן לעקוב אחר תהליך העישון מבלי לפתוח את הדלת ובכך להימנע מבריחת חום ועשן, וגם להתענג על המראה הנשקף ממנו.

בחרו מעשנה עם מד-חום מובנה וכדאי שיהיו גם מדי-חום נפרדים, כאלה שננעצים בנתחי הבשר ומציגים את הטמפרטורה המדויקת ובתוך כך את מידת העשייה הרצויה. כמו כן, חשוב שהמעשנה תכלול גם קערה למים, שמוסיפים לחות לתהליך העישון ותורמים לתוצאה עסיסית יותר.

בנוסף, מומלץ לבחור מעשנה הכוללת מגש לקליטת שומנים, כך שתהליך העישון נשמר נקי יחסית והשומן לא נוזל על הפחמים. במעשנת פחמים, בחרו אחת בעלת מגירה ייעודית נשלפת לפחמים שתקל על העבודה והטיפול בפחם וגם יאריך את חיי המעשנה.

איך לבחור מעשנת בשר למתחילים

זאת ללא ספק אחת השאלות היותר נפוצות שנתקלים בה כאשר מתחילים להיחשף לעולם עישון הבשר והיא גם סופר חשובה שכן בחירה לא נכונה יכולה לסמן את הסוף של התהליך שלכם בעולם הזה עוד לפני שהוא בכלל התחיל.

הבעיה המרכזית בבחירה של מעשנה ראשונה היא שיש יותר מדי אפשרויות לבחור מהן ולכן בשביל להקל על התהליך, אתם צריכים לענות על 3 שאלות מרכזיות:

  1. כמה כסף אתם יכולים להשקיע במעשנה?
  2. כמה פעמים בשבוע היא הולכת לעבוד?
  3. כמה אנשים אתם הולכים להאכיל איתה (ביום יום ובאירוח)?

אחרי שעניתן עליהן ויש לכם את התקציב ואת הגודל הרצוי, אתם צריכים להחליט על התצורת מעשנה המועדפת עליכם כאשר מירב הדגש צריך להיות על קלות התפעול של המעשנה ומכאן אפשר להסיק שלרוב, לא נמליץ על מעשנת פחם כמעשנה ראשונה.

נקודות נוספות שרצוי לשים אליהן דגש כשאתם מתחילים בתהליך חיפוש המעשנה הראשונה שלכם:

  • עובי דפנות של לפחות 2 מ”מ בכדי לשמור על חום בצורה טובה.
  • פתחים – שיהיו מספיק פתחים אשר נוחים לפתיחה וסגירה.
  • תא פחמים נסתר מתא הבישול (במידה ובכל זאת החלטתם על מעשנת פחם).
  • תא נוזלים – סופר חשוב ועוזר לשמירה על לחות ועסיסיות הבשר.
  • גודל – שיאפשר לכם לבשל מספיק בשר לכמות האנשים הרצויה וגם שיתאים למקום שיש לכם במרפסת או בגינה.

מעשנת בשר מומלצת למתחילים

מעשנת פחם WEBER SMOKEY MOUNTAIN

במידה והחלטתם שאתם רוצים מעשנת פחם, יש כמעט תמימות דעים שהמעשה המומלצת ביותר למתחילים היא ה Weber Smokey Mountain. כמעט בכל סקירה של המעשנות המומלצות ביותר למתחילים היא מככבת במקום הראשון ולפי כמות ואיכות הביקורות באמזון, נראה שזאת מעשנה שאי אפשר לטעות איתה.

היא מגיעה ב 3 גדלים שונים (37 ס”מ, 47 ס”מ ו – 57 ס”מ) כך שתוכלו לבחור את הגודל שמתאים לדרישות שלכם. אחת היתרונות הבולטים בה הוא תא הנוזלים אשר נמצא בין תא הפחמים לבין תא העישון ונותן לחות לבשר ומונע מהבשר לטפטף ישירות על הפחמים.

לחצו כאן לרכישה

מעשנת גז חשמלית Z-GRILLS SMOKY G-S

אם אתם רוצים חיים קלים ונוחים יותר והחלטתם שמעשנת פחם היא פחות בשבילכם, אז המעשנת גז חשמלית היא המעשנה בשבילכם. מעשנת גז אנכית עם חלון Z-GRILLS SMOKY G-S מעשנת גז מלבנית עם דלת זכוכית נוחה מאוד לשימוש , מיועדת למרפסות וגינות, בעלת דיפון כפול לשמירת חום מקסימלית ודלת הכוללת מד חום עם סגר נעילת קפיץ לאטימה מקסימלית וכמובן מכילה מגש לאיסוף שומנים.

מעשנת פלט חשמלית וגריל Z-GRILLS ZPG-L6002B

ואם תשאלו אותי, הבחירה הכי טובה והכי נוחה תהיה מעשנת פלט חשמלית ולמתחילים, המעשנת Z-GRILLS ZPG-L6002B תהיה אחלה של התחלה ובתקציב שלא יעשה לכם חור בכיס.
המעשנות פלט של טרייגר הן ללא ספק הטובות שתמצאו.

איפה אפשר לקנות מעשנת בשר?

האמת היא שלא חסר מקומות לרכוש בהן מעשנות בשר בישראל ולמרבה ההפתעה המגוון הוא מאד מאד גדול שזה גם טוב וגם רע כי כשיש יותר מדי אופציות הרבה יותר קשה לקבל החלטה 🙂

משלוחים מהירים

לנקודת חלוקה או עם שליח עד הבית

שירות לפני הכל
אחריות יצרן מקורית
100% מאובטח

רכישה מאובטחת בכרטיס אשראי

משלוח לנקודת חלוקה (חינם בהזמנה מעל ₪300)

משלוח לנקודת חלוקה מתבצע עם חברת המשלוחים זיגזג בשיתוף עם חברת buzzer.

ההזמנה תישלח לנקודת החלוקה הקרובה ביותר לכתובת שתזינו במהלך התשלום על ההזמנה ותהיה לכם אפשרות לבחור את נקודת החלוקה לאחר ההזמנה. יישלח עליכם סמס ובו תוכלו לראות את הנקודה שאליה תגיע ההזמנה כולל אפשרות לבחירת נקודת חלוקה אחרת.

וודאו שהמספר הנייד שאתם מזינים בעמוד התשלום נכון כי את האפשרות לעדכון נקודת החלוקה וההודעה על הגעת החבילה לנקודת החלוקה תקבלו בהודעת סמס.

איסוף עצמי

איסוף עצמי מתאפשר ממחסני חברת איהאוס, בכתובת תל גיבורים 5 (בית טפר), קומה 3, חדר 321, תל אביב.

ניתן להגיע לאסוף בימים ראשון עד חמישי בין השעות 9:00 עד 17:00.

ניתן להגיע עם הרכב עד לקומה 3, החניה היא חינם לשעה הראשונה ואין בעיה של חניה לצורך איסוף הזמנה.

רק לאחר שקיבלתם אישור (שיישלח במייל ובהודעת וואטסאפ) אתם יכולים להגיע בימים ובשעות שרשמנו למעלה, לציין את שמכם ואת מספר ההזמנה שלכם. 

אין צורך להודיע או לתאם הגעה לאחר שקיבלתם אישור שההזמנה מוכנה.

משלוח מהיר

רק הזמנות שבוצעו עד השעה 10:00 יסופקו לבית הלקוח באותו יום (למעט ערים שמודגשות)

הזמנות שבוצעו לאחר השעה 10:00 בימים ראשון עד רביעי יסופקו יום למחרת.

הזמנות שבוצעו לאחר השעה 10:00 ביום חמישי יסופקו ביום ראשון.

האספקה לרוב תהיה בשעות אחר הצהריים ועד שעות הערב המאוחרות!

רשימת הערים שניתן לשלוח אליהן

אבן יהודה
אביחיל
אודים
אור יהודה
אור עקיבא
אזור
אחיסמך
אירוס
אלישמע
אמונים
ארסוף
אשדוד
אשקלון
באר גנים
באר יעקב
בארות יצחק
בית אלעזרי
בית דגן
בית עריף
בית חנן
בית חנניה
בית נחמיה
בית יהושע
בית יצחק
בית יצחק שער חפר
בית עובד
בית עזרא
בני דרור
בני עטרות
בנימינה (ללא גבעת עדה)
בן זכאי
בני ברק
בני עייש
בצרה
בת ים
גאולים
גאליה
גבעת ברנר
גבעת השלושה

גבעת חן
גבעת שמואל
גבעתיים
גדרה
גיבתון
גינתון
גליל ים
גלילות
גן יבנה
גן חיים
גני עם
גני יוחנן
גני תקווה
גנות בדר
גנות
געש
ג’סר א זרקא
גן שמואל
גת רימון
הוד השרון
הרצליה
זיתן
זכרון יעקב
חבצלת השרון
חדרה
חולון
חיפה (מהיום למחר)
חמד
חצור
חרות
יבנה
יגור (מהיום למחר)
יהוד
ינוב
ירקונה
ישרש
יקום
כפר ביל”ו
כפר הנגיד
כפר חב”ד

כפר יונה
כפר טרומן
כפר מל״ל
כפר מעש
כפר נטר
כפר שמריהו
כפר סבא
כפר סירקין
לוד
מגשימים
מודיעין
מודיעין עילית
מכבים רעות
מזור
מזכרת בתיה
מעגן מיכאל
מקווה ישראל
משמר השבעה
נווה ירק
נווה ימין
נופך
נחלים
נטעים
ניצן
ניצן ב
ניצנים
ניר צבי
נס ציונה
נורדיה
נשר (מהיום למחר)
נתניה
סביון
עדנים
עינת
עין ורד
עין שריד
עיינות
פרדס חנה – כרכור
פרדסיה
פתח תקווה

צופית
צורן
צור משה
קדימה
קדרון
קיסריה
קרית אתא (מהיום למחר)
קרית אונו
קרית ביאליק (מהיום למחר)
קרית ים (מהיום למחר)

קרית מוצקין (מהיום למחר)
קרית עקרון
ראש העין
ראשון לציון
רחובות
רינתיה
רמלה
רמת גן
רמת אפעל
רמות השבים
רמת השרון
רעננה
רשפון
שדות ים
שדה ורבורג
שדה עוזיהו
שוהם
שפיים
שתולים
תל אביב
תל יצחק
תל מונד