עגלת קניות

סירזול לצריבה הכי טובה שיש לאחר בישול סו ויד

תוכן עניינים

כשאתם רוכשים ברנר (מבער) לשימוש במטבח, יש תחושה שהנה – עלינו לשלב הבא. לא ככה? 

מי שכבר התנסה בעבודה עם ברנר / מבער יודע שלפעמים קשה להשיג איתם צריבה אחידה ומושלמת, ויש בעיה נוספת – הארומה של הגז שמזין את האש עלולה לעבור לפעמים למזון שלנו – לא משהו שבא בטוב. 

אבל חדשות טובות – לכל אלו יש פתרון. היום אנחנו רוצים לדבר על אחד המכשירים הכי מקצועיים ומתקדמים שיש – הכירו את הסירזול (Searzall) או יותר נכון – Searz-All וכפי שהשם מרמז, הוא מאפשר לכם לצרוב הכל. 

אז מה זה בעצם סירזול? 

הסירזול הוא בעצם תוסף – “ראש” שמתלבש על הברנר ומסייע לפיזור החום בצורה יעילה יותר שמתאימה במיוחד לצריבה של בשרים.

איך הסירזול עובד? 

הסירזול מתלבש על ברנר רגיל בעזרת מתאם מיוחד. הלהבה שיוצאת מהברנר בצורה ישירה נכנסת אל תא החימום של הסירזול, ויוצאת החוצה דרך רשת כפולה (פנימית+חיצונית) שתורמת לפיזור החום בצורה אחידה.

במקום חום ישיר מלהבה צרה יחסית שמבשלת נקודתית, אתם מקבלים סוג של מנורת חום שמפזרת את החום בצורה שווה יותר.

המסך האחורי של הסירזול מצופה בפלדיום, מתכת רכה לבנה המזכירה פלטינה, שזוהתה לראשונה בשנת 1803, דבר המשפר את יכולתו לעמוד בפני עודף חום וטמפרטורה יחד עם חמצון.

מי המציא את הסירזול? 

על המצאת הסירזול אחראי בחור בשם דייב ארנולד. ארנולד נחשב ללא פחות מגורו בתחום מדעי האוכל. הוא הקים את מוזיאון האוכל והשתייה (MOFAD) ואת Booker & Dax Lab and bar –  מעבדת חדשנות קולינרית ובר ניו-יורקי נחשב.

המקום נקרא על שם דאקס ו-בוקר, שני בניו של ארנולד. בשנת 2005, הוטלה על ארנולד משימה – להקים חטיבת חדשנות טכנולוגית בתוך המכון הצרפתי לקולינריה, שהתמזג בהמשך לתוך המכון העולמי לקולינריה. 

את ההשראה לסירזול קיבל ארנולד מכלי מטבח אחר שנקרא China cap או Chinois – סוג של מסננת בצורת קונוס הפוך. ארנולד העביר את הלהבה דרך הרשת של המסננת ונוכח לדעת שפיזור החום מתבצע בצורה אפקטיבית הרבה יותר. אז הוא הבין שהוא עלה פה על משהו, והחליט לפתח פתרון ייעודי. 

בשנת 2013 הוא יצא עם המוצר לראשונה בצורה פומבית, בקמפיין קיק-סטראטר שהוכתר כהצלחה גדולה עם 2,811 תומכים ששילמו 226,425$. כפי שהוא מתאר בסרטון של הקמפיין ההשראה לסירזול נבעה מהרצון של ארנולד לקבל צריבה טובה לאחר בישול סו ויד.

למה צריך את הסירזול? 

בסביבת המטבח שלנו יש המון דברים מגניבים שאפשר לעשות עם ברנר, אבל אם אתם מבשלים סו ויד, אמצעי לצריבה זה משהו פשוט שאתם חייבים.

הבישול במים מאד מדויק אבל לא מפעיל את אפקט המייארד – שילוב של תגובות כימיות שיוצרות את הקראסט והמראה הצלוי שכולנו אוהבים על הסטייק שלנו, כך שבסוף הבישול סו ויד, ובעיקר אם מדובר בבשר אדום (גם עוף ודג, אבל בעיקר בשר), אנחנו נרצה לצרוב את הנתח שלנו, שאומנם עשוי מבפנים בצורה מדויקת אך נראה אפור ומכובס מבחוץ. 

מה היתרונות של הסירזול?

מבנה הקונוס הייחודי של הסירזול, מקרין להבה רחבה וממוקדת שמאפשרת לנו לצרוב את הבשר בצורה עקבית ואחידה, מה שבא לידי ביטוי בנתחים עם קראסט מושלם. זה נכון שיש עוד שיטות לצרוב, כמו מחבת ברזל יצוק למשל – פתרון מעולה למי שאין עדיין סירזול, אך הצריבה במחבת ברזל יצוק לא תצא אחידה כמו בשימוש בראש המבער הייחודי. 

בנוסף, כדי לצרוב על מחבת, אתם תצטרכו להביא אותה לטמפרטורה סופר-חמה, לעיתים עד שהיא מעלה עשן, ואם אתם בתוך הבית, זה קצת פחות נעים.

הסירזול צורב ביעילות ובלי דרמות מיותרות גם בתוך הבית וללא עשן ובלאגן.

מי נותן צריבה טובה יותר, מחבת ברזל יצוק או הסירזול?

שאלה מצוינת ולמזלכם גוגה מהערוץ Sousvide Everything בחן את העניין וביצע השוואה ראש בראש בין הסירזול למחבת ברזל יצוק.

סיכום היתרונות של הסירזול

  • צריבה אחידה יותר 
  • פחות סיכוי לשרוף את הבשר 
  • מנטרל ריחות לא נעימים של גז
  • מתאים למגוון שימושים (צריבה, המסה, קרמול ועוד) 
  • תפעול קל 

מה אפשר לצרוב עם הסירזול? 

האמת שהמון דברים. החל מסטייקים כמובן, דרך דגים, עוף וכמובן קינוחים שצריכים צריבה בסוף כמו קרם ברולה למשל.

מלבד צריבה, אפשר להשתמש בסירזול גם להמסה או קרמול של כמויות קטנות של מזון. בסרטון תדמית של סירזול רואים בחור שצורב את הביצה שהוא מכין לעצמו לארוחת בוקר, אבל אנחנו בספק אם מישהו אשכרה ישקיע ויצרוב את ביצת העין שהוא הכין. 

כל מי שרוצה להתנסות במנות קצת יותר מקצועיות / מדויקות חייב ברנר, ואם כבר ברנר, אז שיהיה עם ראש סירזול! 

איך מתחילים…

חשוב להזכיר שהסירזול הוא ראש שמתחבר על המבער, ולא המבער עצמו. כדי להפעיל את הסירזול, אתם תצטרכו לרכוש 3 דברים, את הסירזול , את המבער ומיכל גז תואם.

סירזול

את הסירזול עצמו לא ניתן לקנות בארץ אבל אתם יכולים להזמין אותו מאמזון.

מבער

המבער המומלץ לשימוש הוא ה TS8000 של חברת ברנזומטיק ואותו אפשר לרכוש בארץ באתר של היבואן, חברת גוטמן ברזילי. נכון להיום (יולי 2021) לא ניתן לרכוש אותו מאמזון היות והם לא שולחים את המוצר הזה לארץ.

אפשר לחבר את הסירזול למבערים אחרים אבל מבדיקה שלנו וממה שממליצים כל המומחים המבער המתאים ביותר הוא ה TS8000 של ברנזומטיק היות והוא המבער החזק ביותר והוא יאפשר לכם להשיג את התוצאות הטובות ביותר בשילוב עם הסירזול.

מיכל גז תואם

את המבער צריך לחבר למיכל גז פרופאן 14.1 OZ וגם אותם אפשר לקנות אצל גוטמן ברזילי. אנחנו לא מצאנו בארץ את המיכל שמומלץ להשתמש בו על ידי היצרן (מיכל רחב ונמוך יותר) והסיבה שהוא מומלץ היא בעיקר בטיחותית ובכדי למנוע נפילה של המבער כאשר מעמידים אותו בצד לאחר השימוש. עם המיכל הצר שניתן לרכוש בארץ הוא בהחלט יכול ליפול ולכן כדאי לשים לב לזה ולדאוג למקם אותו בצורה שהוא לא ייפול או שאפשר לרכוש את המעמד הזה מאמזון ואז אין דאגה מפני נפילות.

התקנה של הסירזול והפעלה ראשונה

ההתקנה פשוטה מאד. הסירזול מגיע עם כל החלקים שצריכים – כולל מפתח אלן לחיזוק ואפילו קיסם בו נשתמש כדי לבדוק שהראש יושב במרווח הרצוי מפתח המבער.

אחרי ההתקנה הראשונית, הסירזול נשלף בקלות כאשר המתאם נשאר על המבער – במקרים בהם תרצו להשתמש בו ללא הסירזול. 

חשוב לדעת!

לפני השימוש הראשון, הסירזול דורש לבצע פעולה שנקראת Pre-seasoning. נטה את המבער עם ראש הסירזול כלפי הרצפה וניתן לו לעבוד במשך 2 דקות – זאת על מנת לשרוף את כל החומרים שנדבקו אל הראש / רשת בתהליך הייצור. לאחר שתי הדקות ניתן לראות כי הסירזול שינה מעט את הצבע שלו – אין סיבה לדאגה, זו בדיוק התוצאה שנרצה להשיג. 

מומלץ לבצע את הפעולה עם כפפות ואפילו עם חולצה בעלת שרוולים ארוכים – הסירזול עלול להגיע לחום גבוה מאד והלהבה יכולה לעלות גבוה במהלך 2 הדקות של התהליך.

איך משתמשים בסירזול?

אופי השימוש תלוי בסוג המזון שאתם מכינים. יש מזונות שיצרבו מהר יותר ויש כאלו שלאט יותר, אך בגדול, ככל שתהיו רחוקים יותר, כך התהליך ייקח יותר זמן. בסטייק למשל, ההמלצה היא לעבוד כמה שיותר קרוב – כמעט עד שנוגעים במזון. בצריבה של מזונות אחרים כמו צנימים או גבינה, עדיף לשמור על מרחק גדול יותר. 

יש לחמם את הסירזול מראש לפני השימוש. בחברה ממליצים על בין 5 ל-10 שניות, אך אם יש לכם סבלנות לחכות קצת יותר מזה, זה יהיה עדיף. 

שורה תחתונה – מומלץ או לא מומלץ? 

מומלץ בהחלט, בטח אם אתם מבשלים סו ויד. 

צפו בסרטון בו אנחנו משתמשים בסירזול על חזה אווז ועל פורטרהאוס כאשר הכל נעשה במטבח בבית, אין עשן, אין בלאגן והתוצאה הסופית היא קראסט מושלם שתורם רבות לטעם ולחוויה. 

יש לכם שאלות לגבי הסירזול? מוזמנים לכתוב לנו בתגובות. 

משלוחים מהירים

לנקודת איסוף או עם שליח עד הבית

שירות לפני הכל
אחריות יצרן מקורית
100% מאובטח

רכישה מאובטחת בכרטיס אשראי

צריכים עזרה?
אנחנו פה!

שירות לפני הכל!

שתפו בפייסבוק

עקבו באינסטגרם

קבוצת הפייסבוק

עגלת קניות

צריכים
עזרה?

שירות
לפני הכל!

שתפו
בפייסבוק

עגלת
קניות